Máte v plánu uspořádat svatební či narozeninovou oslavu (kulatých narozenin) a pozvat na ni téměř celé příbuzenstvo a několik dalších hostů, takže bude nutné ve vašem domě sedět i na koberci na sedacích polštářcích? Proč ne, může to být docela zábavné povyražení a konečně změna ve vašem příbytku, který s vašimi hosty rázem ožije, ale ruku na srdce, jste si jisti, že váš koberec se této úlohy může bezpečně zhostit?

Vyšlapané cestičky

Jestliže jste s nápadem přišli právě dnes, a je zrovna večer, posečkejte do rána a pořádně si koberec prohlédněte ze všech stran. Nejsou tu náhodou vyšlapané cestičky, takže podlaha nevypadá celistvě, ale vysloveně podivně? Toto je poměrně častý jev, s nímž se setkáváme v místech, kde se koberce pouze vysávají pytlíkovým vysavačem, a kde se pohybuje velké množství osob. Vyšlapaná cestička mívá i odlišné zabarvení, většinou je pokryta šedavou vrstvu, která původní barvě koberce propůjčuje spíše nevýrazný odstín.

pírko na koberci

Zapáchající podlaha

Zkoušeli jste již zkusmo posadit na polštářek, abyste si vytvořili představu o tom, jak se u vás budou cítit vaši hosté? A neucítili jste nějaký podivný odér? Koberce vysávané pouhým sáčkovým vysavačem, a to i tam, kde se vysloveně vůbec nekouří, mohou podivně zapáchat, ačkoli pravidelné vysávání nezanedbáváte. Čím to je?

koberce na podlaze

Odpověď je jednoduchá, v domácnostech, kde se připravují teplé pokrmy, což je prakticky všude, se do ovzduší i přes existenci digestoře uvolňuje určité množství jemně rozptýleného tuku. Ten pak dopadá na podlahu, kde se zašlape mezi kobercová vlákna a následně ztuhne a přilepí se na ně. Klasický vysavač si s takto agresivní nečistotou neporadí a po určité době tuk zoxiduje (žlukne) a začne páchnout. Dalším zdrojem zápachu jsou bosá chodidla nebo ponožky, odkud se do koberce dostane váš pot spolu s bakteriemi, které se jím živí, a produkují onen známý chodidlový odér. Co s tím? Zde jednoznačně platí jediné – pozvat odborníky na čištění koberců, kteří se mohou pochlubit dobrými referencemi, například se systémem rotujících kartáčů s podtlakovým vysáváním – Rotovac.