Dvojí metr na alkohol

Podle Světové zdravotnické organizace je doporučení denní množství alkoholu, nula alkoholu. Ani sklenička. Je to jed, nebo chcete-li droga, která pro naše těla není vůbec vhodná. O stavech spojených s nadměrným užíváním snad ani psát nemusíme. 

Na druhou stranu najdete i názory (a to i od renomovaných doktorů), že pro muže dvě sklenky vína denně a pro ženy jedna, ničemu nevadí. Co si budeme povídat, úplné abstinenty byste našli v našich končinách pomálu. Alkohol je normálně prodejný, na každé letní zahrádce mají minimálně pivo a nikdo se nepodivuje nad tím, když si maminka s kočárkem v parném létě nese vinný střik. Společnost i stát je v otázce alkoholu tolerantní. 

Bohužel ale na alkoholu snadno vznikne závislost. A nyní se dostáváme k tomu, kde je ta míra. Podle čeho poznáte, že už máte s pitím alkoholu problém? Koukněte se s námi na nejvýznamnější znaky:

drinky

1) pijete tajně

Za pití alkoholu se stydíte a během jeho pití pociťujete vinu. Flašky s alkoholem si tak schováváte na všemožná místa a snažíte se, aby vás u pití nikdo neviděl.

2) na alkohol se těšíte celý den

Z pití alkoholu se stal středobod vašeho dne. Od rána se už nemůžete dočkat, až budete mít v práci padla a dáte si svoji zaslouženou skleničku. A pokud by vás náhodou šéf požádal o přesčas a sklenička by nevyšla, hodně by vás to rozhodilo a podráždilo. 

pár

3) alkohol potřebujete k tomu, abyste zvládli běžné úkony

S kapkou alkoholu v krvi je vám lépe a tak jste si zvykli dělat s ním běžné činnosti. Máte někam zavolat? Dáte si předtím skleničku. Sex? Se skleničkou je to lepší. Ne celodenní rodinný výlet? S sebou do termosky přibalíte lahev bílého.

4) pijete každý den

Každý den potřebujete alespoň malé množství alkoholu. Vlastně si už ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste měli celý den bez alkoholu. A když jeden den stěží vydržíte, ten druhý si to zcela jistě vynahradíte.