V čem skladujete ovoce a zeleninu, případně je přepravujete na trh? Jsou to stále dřevěné bedýnky, nebo už jste přesedlali na plastové bedny, které se vyrábí z polypropylenu, a s nimiž mají lidé ty nejlepší zkušenosti?

Osvědčený polypropylen

Polypropylen je plastická hmota, kterou zná lidstvo již několik desítek let. Využívá se poměrně úspěšně pro výrobu fólií, s nimiž se balí potravinářské výrobky, například pečivo, ovoce a zelenina. Polypropylen také dobře znají instalatéři, slouží pro výrobu potrubí a armatur k vodovodním rozvodům v komplexní bytové i nebytové zástavbě. Jestliže tedy tento materiál využíváme mnoho let i pro kontakt s pitnou vodou a potravinami, bude to vhodný plast i pro zhotovení plastových přepravek na ovoce.

tři broskve

Bezpečné skladování i přeprava

Konstrukce plastových přepravek je taková, že neopomíjí stohování více kusů na sebe. To znamená, že pokud vyskládáte na sebe například deset beden, budou na svém místě stát, aniž by se stoh samovolně zřítil. Toto se vám může snadno přihodit s dřevěnými bedýnkami, které nejsou opatřeny zářezy, a jsou poměrně vratké.

K bezpečnému skladování ovoce a zeleniny v plastových bednách přispívá i jeho netečnost vůči vodě a vlhkosti. Nejsou nasákavé a nemají tudíž tendenci umožnit množení bakterií, plísní a hniloby, jako dřevo. Plastovou krabici také rychle a jednoduše zbavíte nečistot pomocí kartáče, vodou se saponátem a s oplachováním zahradní hadicí, což o hrubě opracovaném dřevu říci nelze.

čerstvé ovoce

Barevné rozlišení

Polypropylenové krabice se zhotovují v několika barevných provedeních, a to znamená jistou výhodu tam, kde sklízíte větší množství různých druhů zemědělských plodin. Snadno pak rozlišíte po paměti, že například ve žlutých bednách jsou jablka, v zelených švestky a v červených hrušky, a již zdáli na první pohled víte, jak velký objem sklizně máte již k dispozici.