Když se Richard Muller procházel v roce 1986 „po schodoch“, kde „poznával poschodia“, poskytoval tím vlastně nepsanou reklamu všem schodištím. Skladba patřila k nejpopulárnějším v naší zemi a sledovaly ji miliony diváků. Ne každý si ale z tohoto videoklipu odnášel to podstatné, a sice nikoli úskalí bydlení v panelových domech, nýbrž samotnou chůzi po schodech. Lidé v bytových domech tu totiž měli zdarma k dispozici perfektní posilovnu, ale takřka nikdo ji nevyužíval. A nevyužívá ani dnes. Skoro každý se vozí výtahem a dělá při tom obrovskou chybu.

schodiště v domě

Chození po schodech, a to nejen směrem nahoru, ale i dolů, velmi důsledně namáhá svalové partie dolních končetin a simuluje tím pěší chůzi v horském a jiném kopcovitém terénu. A je známo, že lidé, co žijí v horách, jsou více zdraví a čilí, a je to způsobeno kromě čistého ovzduší i chůzí.

točité schody

Jestliže poptáváte výstavbu schodiště v domě, nenechte jej zahálet a ležet ladem. Uvědomte si, jak mocný nástroj to je, a procházejte se po schodišti každý den alespoň několik minut. Nahradíte tím posilovací stroje v posilovnách, kde je vydýchaný vzduch, a kde si to také musíte zaplatit. Posilování svalů nohou však není jediný důvod přínosu chůze po schodech, jde tu také o váš imunitní a lymfatický systém, což jsou dvě navzájem propojené spojené nádoby. Svaly nohou jsou nejobjemnějšími svaly z celého těla a krev tam musí být srdcem pumpována s větší intenzitou, to znamená, že to i více zaměstná proudící lymfu a následně i imunitní systém. Jinými slovy, posilováním nohou se udržujete v perfektní kondici a má to velký význam pro celý organismus.

Proto také turistika, a to zejména v horském terénu, bývá považována za symbol dlouhověkosti, a jsou jí připisovány významné pozitivní přínosy i pro seniory. Schodiště v domě a horská turistika tedy mohou posloužit ke zlepšení a prodloužení života každého z vás.