Lidé si dnes mohou vybírat doslova z přemíry nejrůznějších psů, a to ani nehovoříme o voříšcích, kteří také mají své místo na slunci. Ovšem, jak už to tak bývá, i našich nejlepších přátel se dotýkají módní trendy, což znamená, že se určitá plemena dostávají do módy a zase z ní mizí. V současné době jsou na vzestupu japonská špicovitá plemena. Bohužel, lidé si je pořizují většinou pouze na základě vzhledu, aniž by znali specifika jejich povahy. Často jsou pak velmi nepříjemně překvapeni výsledkem.

typická japonská akita

Je tedy pochopitelné, že ačkoliv například akita inu štěně, největší z japonských špiců, nabývá na popularitě a jeho cena stoupá. Výsledkem je však bohužel to, že mnoho majitelů začne dříve či později své volby litovat. Jistě, akita vypadá jako medvídek, věřte však, že do něj má skutečně daleko.

Tím hlavním, co bychom měli vědět, je to, že se jedná o typicky uzavřené plemeno s téměř kočičí povahou. Nepočítejte tedy příliš s tím, že vás bude nadšeně vítat, nebo že s vámi bude radostně běhat po parkuru agility. Jsou to psí introverti, kteří jsou sami pro sebe. To samozřejmě neznamená, že své lidi nemají rádi. Jen to dávají najevo jinak než většina ostatních plemen. Především tím, že je velmi dobře hlídají, stejně jako jejich majetek.

americký typ akity

S tím souvisí i to, že akity nemají příliš rády cizí lidi, a málokdy od nich strpí hlazení. To může vést ke konfliktům, zejména s rodiči dětí, které si jen chtějí pejska pohladit a nerozumí tomu, proč jim to nechcete dovolit.

I to jsou důvody, proč bychom si měli předem rozmyslet, zda je toto plemeno vhodné právě pro nás. Když k tomu všemu totiž ještě přičteme jeho relativně velkou sílu, máme v případě, že zanedbáme výchovu, zaděláno na skutečně velké problémy. A asi nikdo z nás nechce být znám jako majitel agresivního psa. Problémy s tím spojené za to rozhodně v žádném případě nestojí.