Vlastnictví automobilu je dnes považováno téměř za samozřejmost. Když se kupříkladu v Praze setkají dva bývalí spolužáci ze střední školy, a naplánují nějaký společný výlet do přírody, kde kdysi v rámci studií byli třeba na chmelové brigádě, předpokládá se, že vezmou auto, a vyrazí svým vlastním vozem. Cena ojetých aut je dnes již tak nízká, že i přes známé peripetie s náhradními díly a opotřebením vozidla můžete pořídit poměrně solidní auto, vcelku spolehlivé a bezpečné.

auto na silnici

Jenže ani to není důvod k tomu, aby automobil vlastnil každý. Některým lidem se skutečně nevyplatí, například mají tak malý kilometrový nájezd, že je pro ně výhodnější auto si pronajmout. U malých kilometrových nájezdů jde také o to, že zbytečně platíte povinné ručení, dálniční známky a STK a ve větších městech je také poměrně drahé parkování. Auto je zkrátka stále žrout peněz, i když s ním vůbec nevyjedete na silnici.

provoz ve městě

Ti, co se jim vlastnictví vozidla nevyplácí, mohou například i v Praze pracovat v místě, kam dojedou za pět minut dvě stanice metrem, nákupy si zajistí po svých nebo přes e-shop a většinu času tráví ve městě, kde se mohou projíždět i na kole, a kolo si vzít i do vlaku jako spoluzavazadlo. A pokud dvakrát do měsíce chtějí vyrazit někam dál, pronajmou si vůz z nejlevnější autopůjčovny v Praze.

Pronájem vozidla vám nepřináší prakticky žádné starosti, po technické stránce je vůz v pořádku a nehradíte ani žádné poplatky spojené s jízdou, pouze zaplatíte půjčovné, vratnou kauci, a dotankujete palivo do plné nádrže.

A chcete-li tip na výlet v okolí Prahy, pak kromě obvyklých hradů a zámků Karlštejn či Křivoklát byste mohli zavítat k lomu Amerika nedaleko Mořiny, protáhnout pak jízdu směrem na sever do Českého středohoří a vystoupat na vrchol větrné hory Milešovky, kam se pořádají i noční pochody. Odtud se pak můžete vypravit do Varnsdorfu, což je město méně známé, přesto velmi zajímavé a malebné pro své okolí a přírodu Lužických hor.