Když si lidé vybírají určitý typ oplocení kolem jejich parcely, a dají přednost betonovému plotu, jsou postaveni před rozhodnutí zvolit také způsob výstavby. Mají v zásadě dvě možnosti – buď to zvládnou sami, anebo se podívají na webový portál stavitelů plotů a zjistí položku cena za montáž betonového plotu.
Co obnáší postavit betonový plot, si můžete snadno ověřit na instruktážním videu, prezentovaném na Internetu. Některé subjekty tu předkládají celý pracovní proces od A do Z, v němž se dozvíte i jisté záludnosti tohoto procesu, a že se nejedná jen o výmysl nebo zbytečné blouznění, vám tu naznačíme:
Hmotnost desek – když stavíte zídku z cihel, každý z nich váží zhruba pět kilo. Berete jednu cihlu po druhé do rukou a pokládáte je na sebe, jako když staví mravenci velké mraveniště z jehličí. Cihly jsou lehké a v podstatě se tu příliš nenadřete. Jenže betonové desky, to je něco jiného, každá z nich váží skoro metrák, a unést je ve dvou lidech není jen tak. Kdyby ale jen to, vy je musíte zvednout do výšky a zasunout do drážek mezi sloupky. Profesionálové na to mají mechanizaci, většinou autojeřáb nebo aspoň kladkostroj, a co vy? Než shánět jeřáb i s obsluhou, máte jednodušší zhotovení plotu na klíč i s dodávkou materiálu od jedné firmy.
Výkopové práce – toto se také může zdát snadné, ale uvědomte si, že u dlouhých plotů se jedná třeba o sedmdesát sloupků a každý z nich musí být zabetonovaný do hloubky 80 cm. A když zrovna narazíte v zemi na skálu, balvany, stavební suť, kořeny stromů nebo zahrabané ocelové pletivo, máte o zábavu postaráno. Pro amatéry jsou takovéto práce někdy opravdovou pohromou, vysilující tělesně i psychicky, není to zkrátka stavebnice pro děti, kdy si děcka postaví plastový domeček na psacím stole, ale opravdová dřina v terénu, s těžkým stavebním materiálem.